Според един от учредителите на „Национален инициативен комитет за възстановяване на Голямата базилика в Плиска“ – арх. Христо Ганчев, нейната реставрация е изключително важна за развитието на туризма и културния облик в региона.
В свое интервю за в. „Строител“ архитектът споделя, че възраждането на Голямата базилика дава една нова перспектива засягаща няколко аспекта в обществен, духовен, исторически и културен план – акт, който запазва културно-историческото наследство и неговото съхранение.
„Голямата базилика“ е свещеният храм на духовния избор на българите и лоното на Българската православна църква. Именно тук православието е прието като официална религия“ – каза още в своето интервю арх. Ганчев.
Останките от базиликата и прилежащият манастирски комплекс, свидетелстват за история на повече от 13 века духовно присъствие в целия регион, което е от съществено значение за развитието на туризма, не само на регионално, но и на национално ниво.
Консервационно-реставрационната дейност по възстановяването и провокират българските творци и съвременната наука. В проекта по възраждането са включени реконструкции на недвижимата културна ценност, пълно или частично преизграждане, засягащо опазването на руините. За тази цел е необходимо не просто изпълнение на един проект, а цялостно комплексно проучване.
Умереноконтиненталният климат в района е създал неблагоприятни условия за запазване на вековните структури в Археологическия резерват „Плиска“. Реконсервацията води до едно ново т.нар. „макетиране“. В комбинация с липсата на вертикална планировка води до бързо унищожаване на светинята.
В края на своето интервю арх. Христо Ганчев подчертава огромната роля за реставрацията, не само на Голямата базилика, но и на всички храмове с такова огромно национално значение, на правителството. Подобна подкрепа е наложителна и не обвързана с политика, тъй като подобни инициативи надхвърлят всички партийни съображения.
Само преди ден министър Ангелкова заяви на среща с представители на туристически бранш в района на Шумен, че Плиска, Преслав и Шумен трябва да се популяризират.