Архитекти настояват за спешно укрепване на Централната минерална баня в София

г. Автор
Централната минерална баня

Сградата на Централната минерална баня в София е в критично състояние, предупреди арх. Петър Диков, председател на Съюза на архитектите в България (САБ), по време на дискусия, проведена в сградата на САБ.

Според него около една пета от площта на банята е в изключително тежко състояние, предаде БТА. „Не бих се изненадал, ако един ден чуем новината, че част от Софийската минерална баня се е срутила“, коментира той. Арх. Диков припомни историческото значение на сградата, като подчерта, че именно минералният извор е в основата на възникването на селището. Първоначално на това място е имало турска баня, а през 1882 г. са отпуснати средства за построяването на Централната минерална баня.

„През 1913 г. Софийската минерална баня започва да обслужва жителите на града“, разказа арх. Диков. Той отбеляза, че южното крило е разрушено при бомбардировките през 1944 г., но впоследствие е възстановено през 1955 г. През 1986 г. банята е затворена заради лошото ѝ състояние, а от септември 2015 г. там функционира Музеят за история на София.

Въпреки това, северното крило на сградата остава в критично състояние. То е било планирано за изграждане на СПА комплекс, но от 2008 г. насам няколко концесионни процедури са се провалили поради липса на интерес. В резултат на това, процедурата е прекратена. Арх. Диков подчерта, че тази сграда, която е национален архитектурен паметник, е сериозно застрашена. Според него подходящо място за нов СПА комплекс би било квартал „Овча Купел“, където минералната баня е аналогична на тази в центъра на София.

„Събрахме се, за да обменим идеи и да намерим решение“, заяви арх. Станислав Константинов. Той представи подробно процеса на реновация, с който сградата е била адаптирана за музей, и илюстрира промените със снимки от преди и след преобразуването.

По думите му, северното крило на банята е в изключително лошо състояние – металните части са силно корозирали, а конструкцията има сериозни слягания. Проведената експертиза потвърждава високия риск от срутване. „Нашата цел е да съхраним този архитектурен паметник“, подчерта арх. Константинов.

Той посочи, че през миналата година музеят е привлякъл 130 000 посетители и е бил домакин на над 100 изложби. „Няма чужденец, който да е посетил София и да не е разгледал този музей“, каза той и допълни, че в нито една европейска столица не липсва исторически музей. Според него, най-доброто решение би било цялата сграда да остане музей, тъй като изграждането на СПА център би било прекалено скъпо, а липсата на паркинг и ограниченото пространство биха затруднили функционирането му.

Темата предизвика разгорещена дискусия сред присъстващите. В заключение, арх. Петър Диков се ангажира да изпрати официално писмо до Столична община с предложение за укрепване на сградата.

Централната минерална баня, открита на 13 май 1913 г., е била сред най-модерните в Европа за времето си. Тя разполага с два етажа и обща площ от 5000 кв. м. Днес в нея се помещава Музеят за история на София.




Посетете и харесайте страницата ни във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *