Архитекти от цял свят в борба с климатичните промени изграждат къщи, които спасяват света

г. Автор
къща-на-бъдещето

Бързо разрастващите се градове, изменението на климата и замърсяващата пластмаса обединиха строители, инженери, художници и архитекти от цял свят в търсене на инструменти за справяне със световните проблеми.

Експерти и специалисти започнаха да проектират къщи от ново поколение, които променят представите за обикновения дом.

Всички революционни идеи бяха представени в книга през месец септември 2022 г., публикувана от Thames & Hudson в Лондон.

Къщите на бъдещето са групирани в 19 категории, сред които „Дишай“, „Копай“ и „Плувай“, като при проектирането на всеки дом водещ фактор за строителните материали и техника е бил местната култура.

къща на бъдещето

Съвременните градове изцяло разчитат на бетона. Неосъзнато човечеството се отдръпва от природата, нейната чистота и значение. Статистиката показва, че през последните 65 години производството на бетон и цимент е нараснало десетократно, а на стоманата – трикратно, което е сигнал за глобален проблем.

„Къщите, които спасяват света“ на Кортни Смит и Шон Топъм може би са решението. Те представят над 150 проекта по цял свят, предлагайки реални решения в използването на нови техники и материали, които да намалят потреблението на бетон, стомана и цимент.

Едни от най-интересните идеи са използването на природните ресурси като превръщането на пещерите в домове или отпечатването на 3D сгради.

къща на бъдещето

В Уганда бе изградена къща от пластмасови бутилки, като пластмасата се оползотворява повторна като строителен материал, компенсирайки използването на строителни материали.

Друг пример от Лондон показва, че къща може да бъде изградена и от кал и глина, каквито в миналото са били изграждани и в България или пък от чували с пясък, изградени в Ормуз.

Снимки: www.dezeen.com




Посетете и харесайте страницата ни във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *