Оказа се, че само за няколко месеца, Covid – 19 промени архитектурата и интериора на сградите.
Първоначално бяха проектирани специални 3D принтирани дръжки за врати за отваряне с лакът или временни картонени бюра за работа вкъщи. Постепенно бяха изградени и модулни, бързо сглобяеми и разглобяеми болници и отделения, както и „социално дистанцирани“ разпределения на ресторанти и офиси.
Едни от най-популярните платформи за дизайн Designboom и Dezeen отделиха цял сектор с коронавирус секции за разсъждения и виртуални дискусии, свързани с бъдещето на дизайна по време на епидемия.
Архитектурните и интериорни решения се обединиха около максимата „Край на изкуствените материали, лепят вируса“. След тази констатация, дървото отново излиза на преден план при интериорните решения, не само защото е по-дълготрайно, но и по-хигиенично, чисти се по-лесно и заедно с естествената кожа, се оказва по-добрият антибактериален избор.
Все по-често домовете ще съчетават функцията и на офис. Помещенията са оптимизирани максимално за работа от вкъщи. Определено офис сградите търпят пълна еволюция. Постепенно се връщаме към единичните офиси от 80-те години и стесняване на пространството, изолацията и капацитета на хората, работещи на едно място. В този смисъл ще се наложи и преосмисляне на вентилацията и циркулацията на въздуха в помещенията, като често ще ставаме свидетели на полуоткрити офиси.
Моят дом, моят зелен офис!
От известно време все по-често стои на дневен ред въпросът как да преорганизираме домовете си, така че ако е наложително да има повече от един офис, домът да не се превърне в архитектурна главоблъсканица. Все по-често ще се проектират домове с вътрешно озеленяване. Целта е все пак да бъдем близо до природата, макар и да не можем да излезем на разходка и зеленият офис да ни вдъхновява за по-здравословен начин на живот и за намиране на хармония вътре, в нашите домове.