Министърът на регионалното развитие и благоустройството – инж. Виолета Коритарова обяви, че във връзка с безводието това лято, ще се „размрази“ проекта за изграждането на язовир „Черни Осъм“.
Това бе решено след работна среща между министрите и областните управители в Министерския съвет. Язовирът ще бори кризата в Плевенска и Ловешка област, където режимът на водата засегна над 200 000 души.
За проекта „Черни Осъм“ се говори още отпреди 60 години. Идеята е била да се издигне бетонна язовирна стена с височина 100 метра, което позволява воден обем от 44,4 млн. мз. В последствие проектът е променен с капацитет до 27 млн. мз, а стената до 75 метра.
Все пак язовирът започва да се строи, макар и чак през 1986 г., но е спрян само след 4 години. Причината – недоволството на местните жители и опасенията им за вредното влияние на строителните дейности върху околната среда.
Освен „размразяването“ на проекта, министър Коритарова предлага и пакет от мерки за справяне с безводието, които включват отстраняване на повредите в най-компрометираните точки на ВиК инфраструктурата и въвеждане на контрол при отпускането на вода за напояване. Тя допълни, че вече е започнала работата по сключване на споразумения с общините за проекти за рехабилитация и ремонт на ВиК мрежата в населените места, където водните загуби са най-големи.
Коритарова предлага областните управители да контролират местната власт при изпълнение на ВиК проектите, защото са подадени над 2300 предложения, от които 452 са за рехабилитация на ВиК инфраструктура за над 1,5 млрд. лв.
Един пример за ситуацията с водната криза са шуменските села Риш, Александрово, Веселиново и Черни връх, където на човек се пада по 1 бутилка от 1,5 л. вода. Липсата на вода в района е осезателна и започна раздаването на бутилки от държавния резерв. В момента тече подготовка за смяна на довеждащия водопровод, както и за нови тръби в други села, но за момента няма финансиране.
Тежко е положението и в областите Шумен, Търговище, Велико Търново, Ямбол, Добрич и части от Бургаска, Варненска и Русенска. Много от големите градове са на воден режим – Плевен, Ловеч, Тетевен.