Ръстът на цените на строителните материали се превръща във все по-осезаем проблем, както за търговците и строителите, така и за клиентите. Само през последните шест месеца се отчита увеличение от близо 40%, съобщава БНТ.
Освен поскъпването на материалите, строително-ремонтният сектор се сблъсква и с недостиг на квалифицирана работна ръка. Наличните майстори в страната все по-често изискват възнаграждения, съпоставими с тези в Западна Европа.
Хората, които ремонтират апартаментите си споделят, че разходите им са се удвоили заради нарасналите цени на строителните материали и труд и коментират: „Цените на строителните материали като цимент и замазка, се покачват значително. Например, квадратен метър плочки, които преди струваше 18 лева, сега се продава за 24, 25, а понякога дори 30 лева“.
Въпреки повишението на цените, търговците отчитат, че строителните материали у нас, остават евтини в сравнение със страните от Западна Европа.
„Има покачване на цените, но не е драстично. В момента строителният сектор е активен, особено в жилищното строителство, като много имоти намират купувачи. В България липсва достатъчно местно производство, а докато не се научим да произвеждаме, ще продължаваме да плащаме високи цени“, споделя Васил Байрактарски, търговец на строителни материали в Благоевград.
Друг съществен проблем в бранша, е липсата на опитни майстори. Много квалифицирани строители работят в чужбина, а тези, които се завръщат, настояват за заплати, съпоставими с тези в Германия, Франция и Австрия.
„Недостигът на работна ръка не засяга само строителството, а и много други сектори. Вносът на кадри е затруднен, тъй като чуждестранните работници често не владеят български език, което усложнява комуникацията. Въпреки това, за първи път наблюдаваме тенденция на завръщане на строителни работници в България, защото цените на услугите вече са на европейско ниво“, коментира строителят Спас Митев.
През последните години на българския пазар навлизат все повече по-евтини строителни материали, внесени от Турция. Освен това в страната работят и все повече турски строители, които са склонни да приемат по-ниски възнаграждения в сравнение с българските си колеги, допълват специалисти от сектора в Югозападна България.