Създател на идеята и проекта е арх. Десислава Димитрова.
Възраждането на лифтът към местнотта „Копитото“, намираща се във Витоша, е чрез превръщането и в подвижен ресторант със стъклени кабини, разкриващи уникални гледки, носещ името „Капка“.
Пред Bulgaria ON AIR арх. Димитрова споделя, че възобновяването на лифта е като възвръщане на съществуващата връзка между планината и града, обединявайки ги в един символ, който е едно от най-важните неща в създаването на нашата столица – водата.
Тя допълни още, че София е единствената европейска столица, която има такава близост до планина и използването на този потенциал, е важно решение.
Изграждането на подобен ресторант, който да бъде свързващо звено между човека и природата, ще се превърне в символ на града и ще възроди едно старо, позабравено минало, когато всеки ден стотици хора са се качвали до Витоша.
Шедьовърът с панорамна гледка включва в концепцията си въздушния ресторант да бъде част от единението на хората, свързването им с природата, водата е част от проекта, тъй като минералните извори са един от символите на София.
Модерното съоръжение, което ще носи името „Капка“ ще се състои в 18 кабини с формата на водна капка, всяка от които направени от стъкло с холограмно фолио и UV защита. Стъклото ще предоставя уникални гледки и пълна изолация на пътуващите.
Масата в кабинките също ще бъде стъклена, а скоростта, с която ще се движи лифта ще е 0,5 m/s.
Мини-ресторантите ще бъдат закачени с метална конструкция, а таваните им ще бъдат изработени от плексиглас с халогенно фолио.
Водата, като замисъл за целия проект, ще присъства и в масите и лампите на кабинките, които ще приличат на отскачаща от водната повърхност капка.
Построен през 1962 г, той е първият кабинков лифт в България. Спира да функционира преди 28 години и от тогава желанието на хората е да го възродят и дългата 1900 м. линия да заработи отново.