Много са факторите, които влияят върху развитието на икономиката на една страна. Един от тях е наличието на кадри.
В момента, българската икономика се нуждае от повече от 250 000 кадри в различни сектори. Наблюдава се голям дефицит на професионалисти, най-осезаем в областта на строителството и здравните грижи. Сериозен е недостигът и на тесни специалисти и ръководен персонал. Междувременно бизнесът очаква ръст на разходите си за труд, за да може да задържи квалифицираните си работници, предаде БНР.
Производството и индустрията търсят високо квалифицирани, средно квалифицирани и висше квалифицирани специалисти. В селското стопанство се набират сезонни работници, кадри не достигат и в туристическия сектор, търговията и услугите.
Бизнесът прави опити да внесе работна ръка от чужбина, но споделят, че тежката бюрокрация и липсата на дигитализация затруднява този процес и са необходими сериозни промени в нормативната уредба.
Докато властта се размърда, работодателите продължавата да инвестират в обучения и квалификации на персонала. Според Агенция по заетостта 26% от бизнеса са готови да обучават допълнително служителите си по време на работа, въпреки, че голяма част от близо 2/3 разчитат работниците да бъдат обучени преди да кандидатсват за определена позиция.
„Само с високо образовани и квалифицирани хора ние ще успяваме да подобряваме своята конкурентност на фона на всички останали. Да се обърне внимание на специализираните обучения на работниците и служителите, не на онова общо образование, от което знаем за всичко, но малко, а за специализирани обучения, които да отговарят на изискванията на работодателя“, коментира темата пред БНР председателят на Българската стопанска камара Добри Митрев.
Повишението на минималната работна заплата и ръста на възнагражденията в администрацията увеличават разходите за труд на бизнеса. До голяма степен това принуждава някои работодатели да ограничат инвестициите си, да намалят персонала и да повишат цените на своите стоки.
Статистиката показва, че едва 60 000 предприятия имат намерение да назначат нови хора през тази година, а 40 000 фирми ще бъдат принудени да свиват дейността си и да намалят разходите.