Малка община край Пловдив настига София по строителство

г. Автор
строителство община Родопи
За последните 10 години населението е нарастнало с 10%

На десетото юбилейно издание на Balkan Business Awards, което отличава лидерите в бизнеса и местната власт, допринасящи за развитието на регионите, стана ясно, че община Родопи са финалисти като една  от най-динамично развиващите се в страната.

Стистиката на Националния статистически институт показват, че тя е на първо място по механичен прираст на населението през последните четири години. А за период от една година в община Родопи са издадени над 900 разрешителни за строеж на нови жилищни сгради, а населението е нарастнало с над 10% през последните 10 години.

Така, статистически община Родопи се нарежда на второ място по ново строителство след Столична община и на първо място по глава на населението.

Община Родопи е с богато историческо минало. В границите и влизат 21 села, всяко, от които съхранява ценни исторически паметници и находки, традиции и легенди, които се пазят и предават на поколенията.

Общината е привлекателна, не само в културно – историческо отношение, но и за развитие на бизнес и туризъм. Крумово е известно със своето международно летище, Марково вече се сдоби с псевдоним – пловдивския Бевърли Хилс. Цалапица, което е и най-многолюдното село, е дом на единствените френско – български разсадници за овошки, рози и тополи. В Белащица се намира действащ девически манастир „Свети Георги Победоносец“.

С всички свои природни и културно – исторически дадености, и благоприятна бизнес среда, община Родопи задържа позициите си като регион с висока степен на развитие. Не е и изненада, че на нейна територия има няколко перспективни зони, където би могло да се оформи дори индустриална зона: Зона Крумово с летище „Пловдив“, индустриален парк „Родопи“, който е с размери от над 5 хиляди декара, село Златитрап, където се намира единствения трансмодален терминал в страната и зона Цалапица, където е основната връзка към АМ „Тракия“.

Това са част от идеите и визията за развитие, залегнала в Стратегията за развитие на общината. Обособяването на индустриалните зони ще се включи в Общия устойствен план на общината. А за изработването му, в момента вече текат процедури.

Снимка: Община Родопи




Посетете и харесайте страницата ни във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *