Общо 4400 студенти се обучават в направленията „Архитектура, строителство и геодезия“, като процентът на безработица сред тях е нисък — около 1,6%.
Цели 71% от завършилите тези специалности намират работа по професията си пет години след дипломирането, което надвишава средния процент на младежи, които успяват да се реализират в изучаваните от тях сфери. Това посочи министърът на образованието проф. д-р Галин Цоков на събитие, организирано от „Главболгарстрой“ по случай 55-годишнината на компанията.
В средното професионално образование над 6800 ученици се обучават в специалности, свързани със строителство и архитектура, което представлява малко над 4% от общия брой на учениците в този сектор. От тях 409 се обучават в дуална форма. Министър Цоков подчерта, че се планира разширяване на дуалното обучение с участието на строителни компании, което ще осигури на учениците практически опит и по-лесен достъп до трудовия пазар.
Министърът отбеляза, че са въведени промени в Закона за професионалното образование и обучение, което е пряко свързано с Плана за възстановяване и устойчивост. Новият списък на професиите в професионалното образование, който ще влезе в сила от учебната 2026/2027 година, намалява броя на професиите в строителството и архитектурата до шест, включвайки специалности със зелени технологии и устойчиво развитие.
Създадените секторни съвети по уменията вече активно работят по новите професионални стандарти и учебни програми, които ще влязат в сила след две години. Паралелно с това, проектът „От обучение към заетост“, стартирал тази година, осигурява възможности за студентски практики и въвеждането на експериментално дуално обучение във висшето образование. Това ще позволи на студенти в строителния сектор да придобиват професионални умения чрез продължителни стажове в рамките на 900 часа още по време на обучението си.