Историята за появата на т.нар. олимпийски села, които приютяват участниците в Олимпийските игри тръгва от домакините на тазгодишните Летни олимпийски игри – Париж.
Градът на любовта за последно е домакин на престижния спортен форум преди 100 години. Именно тогава се заражда и идеята всички да са под един покрив. Така се появява първото олимпийско село в историята.

Днес, след 100 години, Париж отново са новатори. Организаторите вече се похвалиха, че за първи път олимпийско село ще остане за града и ще се ползва. Очевидно, градчето ще бъде едно от „най-зелените и устойчиви в историята“.
Осемдесет и двете постройки на новото олимпийско село, след края на игрите ще се превърнат в офиси и домове за 12 000 души. Управата разчита, че по този начин частично ще бъде разрешен проблемът с недостиг на домове в гъсто заселения Париж.
Освен със своето еко селище, тази година Олимпийските игри също ще са еко. Те ще се осъществяват с помощта на 100% възобновяема енергия, като почти всичко в селото е с мисъл за природата и околната среда.
Всички нови сгради и постройки са изградени изцяло от дърво и рециклирани материали. Така ще бъде намален с около 30% на квадратен метър водородният отпечатък.
Покривите ще бъдат покрити със соларни панели и градини, като идеята е растенията да намалят по естествен път температурата в сградата, тъй като помещенията няма да бъдат климатизирани. Поради това и между сградите са оставени големи и прави улици, за да циркулира въздуха свободно и да ги охлажда.
Не само сградите са изградени с мисъл за природата. Интериорът също. Матраците са от рециклирани използвани материали, а леглата от картон, по подобие на тези от Олимпийските игри в Токио. Столовете също са от картон и след игрите ще бъдат преработени в друг продукт.
Липсата на климатици ще бъде компенсирана с вентилатори, което е едно от най-критикуваните решения от атлетите, тъй като метеорологичните прогнози показват необичайно високи температури през този период.
За охлаждане, освен вентилатори и градини на покривите, организаторите са поставили т.нар. геотермална система за охлаждане.
Представлява система, която изпомпва студена вода в тръби, разположени във всеки апартамент. Така би трябвало температурата да падне с между 6 и 10 градуса по Целзий. Все пак на атлетите е разрешено да взимат под наем преносими климатици, ако това не им е достатъчно за техния комфорт.
Поради приложените нови зелени технологии и материали, Олимпийското село бе описано от инженерите като една голяма лаборатория за експерименти. Така например има тротоар направен от миди, които би трябвало да събират дъждовната вода и в горещи дни тя да се изпарява и охлажда пространствата.
Най-голямо впечатление прави технологичното вложение на пет експериментални филтъра за въздух, които изглеждат като огромни кули на НЛО. Засмукват мръсния въздух и го прочистват. На теория би трябвало да могат да изчистват 95% от замърсяванията във въздуха.