Около 200 предложения за проекти за Централна баня в София са получени от екипа на „Софпроект“, който обяви конкурс за концепция на емблематичната сграда.
Въпросите, коментарите и предложенията са по заданието за конкурса – отворена покана за концепция, за развитието на северното и източно крило на Централната минерална баня в София. Събирането на препоръките започна на 26 март, когато се проведе онлайн представяне на документа, а аудиторията от над 80 човека имаше възможност да задава въпроси и да отправя предложенията си на живо.
Двете крила на Централна баня са в много лошо състояние и ремонтът е наложителен. Големият въпрос обаче остава какво да е предназначението на сградата. Дали да запази функциите си на баня – СПА център или да се превърне в музей. Преди година бе представена идеята в сградата да се настани Регионалният исторически музей-София. И в момента двата басейна на Централна баня са превърнати в хранилище на музейни експонати.
Срокът за предложения и становище по отворената покана за концепция бе удължен до 12 април. На интернет страницата на „Софпроект“ е качен пълният списък с получените въпроси и мнения по заданието, придружени с отговори и коментари от екипа, подготвил конкурса.
„В най-скоро време ще публикуваме обобщаващ коментар за получените становища и ще обявим кои от тях смятаме, че трябва да намерят място във финалния документ. Ще се постараем да отразим необходимите корекции и допълнения в заданието до края на април, когато планираме да бъде обявена и самата отворена покана. При всички положения ще информираме предварително за конкретния старт„, съобщи директорът на „Софпроект“ Любо Георгиев, който е и ръководител на общинската инициатива „Визия за София“.
„Планираме процесът да се проведе при максимална публичност и прозрачност на участниците, концепциите, оценките и аргументацията на журито. Резултатите от работата на екипите, избрани да продължат във втората фаза ще бъдат представени на обществено обсъждане. Обмисляме промяна в състава на журито, така че да отговорим в максимална степен на получените становища при обсъждането на заданието, както и за да запазим експертното мнозинството в него“, обясни Даяна Николова, архитект – културно наследство от екипа на ОП „Софпроект“.
Процедурата остава отворена покана, а не обществена поръчка, за да се осигури възможност за максимално включване при минимално административно усилие и бюрокрация за участниците, обясниха от „Софпроект“.