За четвърти път Съюзът на Ландшафтните архитекти раздаде отличия в Националния конкурс „Ландшафтен архитект на годината 2022“.
Официалната церемония по награждаването се състоя на 21 април в BAU Academy.
Наградите са учредени от Съюза на Ландшафтните архитекти в България, за да отличат добрите и талантливи ландшафтни архитекти и тяхната изключителна работа, да демонстрират добрите практики, идеи и възможности за създаването на красиви, хармонични и устойчиви пространства. Наградите се стремят да признаят иновативната работа (концептуална, дизайнерска или строителна) на ландшафтните архитекти и да популяризират професията.
Наградите „Ландшафтен архитект на годината 2022‘‘ се организираха в партньорство с BAU Academy, които като домакини, осигуриха събитието да се проведе хибридно с он-лайн включване на международни гости и участници в конкурса.
Годишните награди ‘‘Ландшафтен архитект на годината‘‘ са учредени през 2019 година само с една категория „Цялостен принос в ландшафтната архитектура“. Награда, която се присъжда на ландшафтни архитекти, отдали творчеството и професионалното си развитие за издигане на професията и нейната значимост в обществото. Първият носител на приза е проф. д-р ланд. арх. Йордан Кулелиев.
Останалите носители на наградите от предишните издания са:
2020 година
– ланд. арх. Ганчо Бакалов, Носител на наградата за цялостен принос;
– ланд.арх. Иван Узунов, Ландшафтен архитект на годината.
2021 година
– ланд. арх. Добромира Лулчева, Ландшафтен архитект на годината, която бе и водеща на тазгодишното издание на церемонията по награждаване.
Ландшафтен архитект на 2022 г. е четвъртото издание на конкурса и вече се присъждат награди в 4 категории:
• Награда за СТУДЕНТ;
• Награда за ЦЯЛОСТЕН ПРИНОС;
• Награда за РЕАЛИЗИРАН ОБЕКТ;
• Награда за ПРОЕКТ;
С поздравление към организаторите и гостите на Церемонията се включи онлайн Президентът на Международната федерация на ландшафтните архитекти IFLA EUROPE и IFLA World – Mrs. Katerina Gkoltsiou. СЛА е член на Международната федерация с представител в IFLA – доц. ланд. арх. Катинка Михова.
Ланд. арх. Веселина Калайкова представи журито и обяви победителите в най-оспорваната категория СТУДЕНТ: Дария Георгиева, Александър Прегьов и Мартина Владимирова.
Г-н Александър Пипков, представител на генералният спонсор на СЛА – Hunter Industries, връчи наградите на победителите. Мартина Владимирова спечели приза в тази категория с Проект за реконструкция на Парк „СЛЪНЧЕВА ГРАДИНА“ и проучване на състоянието на насажденията от липа (Тilia sp.) по ул. „България“, гр. Вършец.
Наградата ЗА ЦЯЛОСТЕН ПРИНОС бе присъдена на ланд.арх. Стамо Стамов. Личност, от която всяко следващо поколение може само да се учи и черпи вдъхновение. Председателят на УС на СЛА – доц. д-р ланд. арх. Веляна Найденова връчи наградата.
За първа година СЛА добави категория Награда за РЕАЛИЗИРАН ОБЕКТ, която се учредява съвместно с АПДРБ. Номинирани бяха ланд. арх. Марина Андонова и ланд. арх. Александър Калев. Председателят на АПДРБ и член на журито ланд.арх. Татяна Бояджиева обяви резултатите и връчи наградата на ланд. арх. Александър Калев.
В категорията Награда за ПРОЕКТ, номинирани бяха ланд.арх. Корнелия Маторова, участваща с проект за Реконструкция на Парк Митрополит Методи Кусев в Аязмото, Стара Загора и ланд.арх. Мария Грозева.
Ландшафтен архитект на годината стана ланд.арх. Мария Грозева с проекта Harmony Residence. Проектът съчетава иновативни технологии и се отличава с динамична функционалност, визуална обвързаност и колоритна виталност, хармонично разнообразие, органична естетика и композиционна целесъобразност.
Ландшафтните архитекти планират създаването, регенерирането и развитието на откритите пространства като съчетават своите артистични умения с познанията за човешката дейност и природната среда. Креативен дизайн, в комбинация с високи технически умения водят до създаването на красиви, екологични и функционални открити пространства в полза на цялото общество. А конкурсът е още един инструмент за насърчаване на Конкурентността в създаването на все по-значими и забележителни проекти в бъдеще.