България се намира в планов период 2021-2027 г. Тоест, в момента сме в средата на третия планов период от присъединяването ни в ЕС и решително крачим към предприемане на всички мерки за преодоляване на задълбочаващите се недостатъци във функционирането и броя на действащите райони на статистиката и планирането на България.
Плановете за интегрирано развитие на общините за периода 2021-2027 г. позволяват кръстосано финансиране, за да е възможно подобряването на определен обект и като функционалност. Приоритетните области са икономика, социална политика, здравеопазване, благосъстояние и благоустройство, образование, туризъм, опазване на околната среда, култура.
За развитие на регионите, общините са задължени да съгласуват намеренията си за изграждане на обща инфраструктура. Средствата ще бъдат насочвани само към проекти с голяма обществена значимост, защото, както например е в сектор туризъм – създават се туристически центрове, къщи за гости и хотели, но липсва квалифициран персонал.
За момента е ясно, че по-добро райониране означава страната да се раздели на четири региона – Дунавски, Черноморски, долините на Струма и Места и Тракия, Родопите, Рила и Пирин.
Все пак изникват въпроси като Защо в столицата като работят толкова много хора от близки населени места и пътуват по един-двама човека в автомобил да не се направи едва дъга с наземно метро от Перник, през Обеля, Централна гара, Подуяне до Казичене и към него да се свържат съществуващите спирки на сегашното метро. Такъв проект ще реши много проблеми и ще намали потока на автомобилите.
Един от водещите специалисти в областта на устройственото планиране и градско развитие – арх. Белин Моллов споделя, че имаме три години, в които да приемем промените, свързани с обособяването на четирите региона.