Неотдавна депутатът от „Има такъв народ“ – Георги Георгиев заяви в ефира на Би Ти Ви, че поради начина, по който държавното дружество „Автомагистрали“ ЕАД е превъзлагало строителството на подизпълнители, се провокира невъзможността да се търси и поема отговорност за некачествено изпълнена работа. Георгиев от години следи темата за нарушенията на строителните работи и при санирането.
Той допълни, че според закона държавната фирма, в случая „Автомагистрали“ ЕАД, има право да превъзложи до 30% от обема на работата и добави, че в парламента вече е било станало ясно, че капацитетът на „Автомагистрали“ ЕАД е построяването на едва 3 км от общо 133 км, каквито правителството им възлага.
Да, компанията формално спазва закона и сключва договори за наем на работници, техника и доставка на материали, а не за строителство, което щеше да противоречи на закона и да надвиши разрешените 30%. Обаче по този начин „Автомагистрали“ реално вместо да контролира качеството като възложител се превръща на хартия в изпълнител на строителството и контрол на качеството на изпълнение няма.
„Този, който строи, се води, че извършва услуга или доставка, а който трябва да го контролира, по документи строи. Липсата на контрол означава липса на гаранция за качество. Те не носят гаранция и отговорност и ако след четвъртата година станат коловозите, отговорност носи държавната фирма. Това освен нарушение на Закона за обществените поръчки е и нарушение на Закона за устройството на територията“, каза депутатът. Той напомни, че само чрез „Автомагистрали“ ЕАД към подобни „скрити“ строители са платени 3,655 милиарда лева.
В разговора, Георгиев допълни, че законодателството в Европа не допуска превъзлагане на дейност без обществена поръчка, освен по изключение. В България изборът на изпълнители не е обвързан с обществена поръчка и се осъществява по методът на избор от привилегировани фирми.