Силният интерес към закупуването на селски къщи по време на пандемията доведе до двоен ръст на тяхната цена.
Средните цени от 20-25 хил. евро на къща преди пандемията достигат днес до близо 50 хил. евро, коментират брокери на имоти.
След оттеглянето на англичаните и ирландците, които купуваха имоти в българските села през периода 2005-2008 г., селските къщи бяха силно потиснат пазар, със спаднали цени и нисък обем продажби. Днес наблюдаваме раздвижване на пазара и повишаване на цените заради силният интерес.
Голяма част от хората инвестират спестяванията си към покупката на имот, тъй като къщите и апартаментите са сигурно убежище в период на криза и инфлация. Условията по банковите кредити също остават непроменени, а безработицата е ниска – няма фактори, които да спират търсенето. Освен желанието да живеят по-близко до природата, допълнителен мотив е и фактът, че селските къщи са по-евтини от апартаментите в големите градове в страната. По този начин се сдобиват с втори дом, който могат да ползват през уикендите, а едновременно с това парите им са инвестирани и след време ще получат по-голяма сума, ако решат да продадат къщата.
Повишават се и цените на ваканционните имоти в курортните селища край морето и в планините. Това се дължи на увеличеното търсене на имоти, които хората могат да ползват през отпуската. Възможността на много хора да работят дистанционно също оказва влияние за нарастване на интереса към ваканционните имоти. Имаше период от около 10 години, през който нямаше сериозно ново строителство край морето. При повишеното търсене в момента наличните оферти на пазара на имоти старо строителство започват да се изчерпват, коментират брокери. Същевременно предприемачите отговарят на нарасналото търсене и стартират изграждането на нови жилищни сгради край морето.
Не е съвсем така, в България вече има над 600 обезлюдени села, търсят се къщи предимно в уредени села , с добра инфрастртуктура и в близост до столицата и още няколкото по-големи града в страната.