Рискуваме България да загуби милиони евро за саниране

г. Автор
саниране

Санирането на жилищни сгради в България е в критично състояние, което изисква незабавни действия от страна на властите и бизнеса, за да се избегне загубата на стотици милиони евро за енергийна ефективност. Това посочи д-р Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Център за енергийна ефективност „ЕнЕфект“, в интервю за Money.bg.

Работата по програмата за саниране, част от първия етап на Националния план за възстановяване и устойчивост, изостава значително.

„Рискът от загуба на средства по Механизма за възстановяване и устойчивост е реален и се дължи на неизпълнението на необходимите реформи,“ коментира Цанев, подчертавайки, че основната причина за забавянето са вътрешни политически фактори. Според изискванията на ЕС, всички проекти трябва да приключат до юни 2026 г., но технологичното изпълнение на сградното обновяване изисква време, а рискът от неизпълнение е значителен дори ако проектите започнат скоро.

Цанев също посочи, че разчитането на изцяло публично финансиране е вредно за страната, подчертавайки нуждата от пазарни принципи в управлението на проектите, подобно на практиките в други страни от ЕС. В този контекст той подчерта, че ролята на държавата е да подпомага, а не да замества функциите на бизнеса и собствениците на имоти.

Липсата на кадри в строителния сектор е друга сериозна пречка за проектите по енергийна ефективност. Цанев отбеляза, че подобно на много европейски държави, България трябва да се възползва от възможността за привличане на чуждестранни работници.

Експертът подчертава, че за успешното изпълнение на проектите за саниране е необходимо минимум 20% самоучастие от собствениците на жилища. Цанев също така акцентира върху състоянието на панелните сгради в София и в цялата страна. Според него е належащо да се отпуснат средства за изследване на тези сгради, което би позволило навременното предприемане на мерки за тяхното укрепване и повишаване на енергийната им ефективност.




Посетете и харесайте страницата ни във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *