През лятото на миналата 2024 г. Финландия бе първата в света страна, която изгради хранилище за ядрени отпадъци.
Неотдавна стана ясно, че Швеция също започва строежа на постоянно хранилище за отработено ядрено гориво, което според първоначалните данни ще издържи 100 000 години.
Специализираното съоръжение ще бъде разположено във Форсмарк, което се намира на 150 км. северно от Стокхолм.
Дълбочината на хранилището ще е 500 метра, вкопано в скали на 1,9 милиарда години и ще има 60 км. тунели. Капацитетът на хранилището е 12 000 тона отработено ядрено гориво, което ще се съхранява в медни петметрови капсули. Горивото ще бъде прецизно опаковано в глина и заровено, което гарантира неговото безопасно съхранение.
Очаква се хранилището да заработи и приема отпадъци в края на 2030 година и да бъде запечатано и затворено през 2080 година.
Проектът се оценява на 12 милиарда шведски крони или 1,1 милиарда евро и е финансиран от ядрената индустрия. Въпреки одобрението от всички институции на проекта, някои организации се обявиха твърдо против неговото реализаране и изразиха опасения за неговата безопасност.
Една от тези организации – MKG е подала жалба с искане за допълнителни проверки. Тя се мотивира с изследване, направено от Кралския технологичен институт на Швеция, което сочи възможна корозия на медните капсули и изтичане на радиоактивни елементи в подземните води.
В плановете на Швеция влиза изграждането на 10 нови реактора до 2045 г., но новото хранилище няма да може да побере гориво от бъдещи инсталации.
В момента в Швеция се съхраняват около 7 500 тона отработено ядрено гориво във временно хранилище в Оскарсхамн, което се намира на източното крайбрежие на страната.