Собственици на терен заградиха част от плажната ивица над „Шофьорския плаж” в близост до подпорната стена на Алепу.
Природозащитници припомнят, че ивицата попада в две защитени зони и зона „А” от Черноморското крайбрежие, отбелязва „Нова телевизия“.
Фирмата собственик на терена възнамерява да изгради екокъмпинг, в който твърди, че няма да има дори литър бетон.
От екоинспекцията в Бургас обаче спрели действията им, защото трябва да се проведе процедура по оценка на въздействието върху околната среда. Дейностите са започнали обаче без процедурата и затова фирмата е получила акт за административно нарушение и работата е принудително спряна.
Подалите сигнала съобщиха, че са били спрени да минават през имота и не са могли да стигнат до плажа.
„Аз дойдох в четвъртък на плаж и бяха особено изненадана, когато видях оградата. А господинът и неговата приятелка или съпруга започнаха да ми крещят, че имотът е частен и че аз нямам право да преминавам през него“, разказва жена, опитала се да отиде на плажа.
Представителят на инвеститора Димитър Димитров обясни, че оградата е законосъобразна, а къмпингът ще е екологичен и няма нищо незаконно в него.
Инвеститорът придобива земята като апортна вноска от „Алепу Вилидж“ АД, показва справка в Търговския регистър. Димитров обаче отрече фирмата, която го изгражда, да има нещо общо с „Алепу Вилидж“, припомня бТВ.
Според проектното предложение, токът и водата трябва да бъда взети от имота на Алепу, но минават през общинска улица и две защитени зони. Затова екоинспекцията спря строежа.
От РИОСВ – Бургас са установили, че изграждането на въпросния еко къмпинг трябва да спре.
„Районът, в който се намира имотът, не попада в защитена територия, но попада в две защитени зони по директивата за местообитанията и за птиците. Поради тази причина се налага извършване на оценка за съвместимост. Тоест господинът е получил писмо на 2 юли с подпис от РИОСВ-Бургас какво трябва да извърши, но започва изграждането без наше съгласие“, коментира инж. Зинка Стойкова, директор на РИОСВ – Бургас.
„Можете да подадете заявление с документация, окомплектована по реда на чл. 6 ал. 2 от ЗУТ, за издаване разрешение за поставяне на преместваеми обекти. На вас това звучи ли ви, като че сме издали разрешение за каквото и да било?! Не, нали!“, коментира кметът на Созопол Тихомир Янакиев.
Подобни урегулирани поземлени имоти с право на строеж има над 20 в района на защитените зони, гласувани в годините на назад в Общинския съвет на Созопол. Тепърва собствениците им ще проявят претенции.