Най-често срещаните причини за инциденти на строителни обекти са пренебрегване на правилата за безопасност, неефективен контрол или недооценяване на рисковете на конкретните работни места.
Това сочат анализите на серия инциденти на работното място, направени от Главната инспекция по труда (ГИТ). Според експерти в голямата си част тези инциденти са можели да бъдат избегнати.
Според статистиката за трудовите злополуки, сектор „Строителство“ е един от най-рисковите за инциденти на работното място, водещи до смърт или инвалидност. От агенцията отчитат повтаряемост на причините, които водят до подобни инциденти.
Тежките злополуки в строителството се степенуват по следния начин:
Падане от височина – причина за 40% – 50% от всички тежки злополуки в сектора;
Притискане, премазване, прегазване от тежка строителна механизация – между 10% и 20%;
Затрупване от земни маси – между 10% и 20%. Макар че като времетраене при повечето строежи земните и изкопни работи са сравнително кратки, поради което те, независимо от по-ниския относителен дял в разглежданата статистика, също следва да се отнесат към едни и най-рисковите.
Удар от електрически ток – между 10% и 20 %
Почти всички злополуки при падането от височина са свързани с необезопасени работни места, или подходите към тях – етажни плочи, асансьорни шахти, технологични отвори, стълбищни площадки и рамене, работни площадки на скелета. Почти при всички случаи липсват огради, които да са достатъчно високи и да са изградени най-малко от защитна бордова лента за крака, главно перило за ръце и средно перило за ръце. Често не се използват и лични средства за защита, в случая колани.
Немалка част от злополуките, възникнали от не обезопасеност, са при работа на относително малка височина и обикновено с кратка продължителност.
Най-честата причина да се пренебрегват правилата за безопасност е, че времето за обезопасяване може да е по-дълго от времето за извършване на работата. Те дават пример с работник, който е затрупан, след като слиза в изкоп след премахване на крепежа, за да почисти за „няколко секунди“ мястото на съединяване на две положени тръби от паднала при отстраняването на крепежа пръст. И не излиза, пишат от ГИТ.
От ГИТ припомнят законите, които трябва да се спазват при извършване на строително-монтажни дейности. Те са: Закон за здравословните и безопасни условия на труд, Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, Наредба № 2 от 22 март 2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.
За оценка на риска могат да бъдат използвани и интерактивните онлайн инструменти на риска (OiRA инструментите), които се откриват на страницата на ИА ГИТ.