След като отдавна вече са завзели дигиталния свят Gооglе и Меtа/Fасеbооk се насочват и към бизнеса с имоти.
Последните примери от САЩ сочат, че все по-често онлайн гигантите, разполагащи с огромни финанси ги реинвестират, за да строят модерни „ведомствени“ градове с жилища, магазини и обществени места. Така те правят сериозна заявка в строителния бранш, опитвайки се да решат проблема с недостъпно скъпите недвижими имоти.
По – рано тази година, градския съвет в Маунтин вю одобри плана на Google и австралийската компания Lеndlеаѕе, който проектира превръщането на район с офис сгради в нов жилищен квартал с до 7000 жилища, паркове, обществени сгради, ресторанти и магазини. Около 15% от имотите ще са на цена, по – ниска от пазарната.
Подобен проект на Fасеbооk бе одобрен още миналата година за 1700 жилища, офиси, хотел и магазини. Компаниите Walt Disney и Universal също насочват капиталите си върху изграждането на достъпни жилища, а Илън Мъск дори заяви желанието си да строи жилища за служителите си в близост до офисите им в Остин, Тексас.
Преподавателят в Университета в Куинсланд – Гранд Болмер коментира, че се следват принципа : „Можем да създадем идеален град и идеален свят. Ще го структурираме на принципите, които сме вградили в технологиите и в ценностите, които сме създали“. А дали това е истината или компанните просто търсят начин да запазят добрите и опитните си служители, и за да изглеждат добре на обществеността, тепърва ще стане ясно, защото да построиш жилища за работещите в офисите е с цел именно да ги задържиш.
Практиката назад във времето показва, че моделът работи. И преди в САЩ, а и по света са се изграждали цели градове за работниците в по-отдалечените фабрики и в един момент 3% от американското население е живеело на територията на своите работодатели.
Разбира се това е нож с две остриета, тъй като компаниите се възползват от ситуацитята, за да държат служителите си под контрол, които ако стачкуват например, могат да останат не само без работа, но и без дом. Освен това, можеш да пазаруваш само от магазините на шефовете си, а те управляват и училището, и църквата и всяка сграда, до която имаш достъп.
Разбира се системата се разпада след средата на миналия век, затова и сегашните проекти изглеждат значително по – социално приемливи и много често дори не се афишира връзката между проект и инвеститор.
Снимка: Freepic.com