Отмина времето, когато огромни площи от жилищни сгради се изпълняваха в един цвят. Фасадата винаги е била визитната картичка на една сграда, така че в последно време както архитектите така и инвеститорите обръщат специално внимание на визията. Всеки инвеститор иска неговата фасада да бъде строго индивидуална и неповторима.
За да отговори на тези изисквания Баумит съдаде различни видове профили за съвършена и индивидуална, открояваща се топлоизолирана фасада, в комбинация с мазилките Баумит КреативТоп и КристалТоп.
Общото за всички профили е че:
- Всички профили са изработени от първичен PVC с UV защита;
- Профилите са с двустранно рифелована повърхност за по-добро захващане, както на лепилно шпакловъчната маса , така и към боите, ако ще се боядисват;
- Към профилите е заварена ултразвуково стъклотекстилна мрежа. Така се гарантира здрава връзка, без опасност от пукнатини във времето.
Многообразието от профили изпълнява и различни функции:
- армиране на външни ъгли като защита от обрушване;
- поемане на линейни разширения и свивания при контактуване между два различни материала;
- защита на еркерни ръбове срещу подлизване на вода;
- дилатационни профили;
- профили за декоративни /дизайнерски/ решения.
При армиране на външни ъгли по фасада освен чисто якостни показатели профилите изпълняват и естетична функция – гарантират достатъчно права линия и завършен вид на външните ъгли. При ъгъл от 90° се ползва Баумит Профил за ъгли с мрежа – прилага се при обръщане към дограма, при всички външни ъгли на фасадата.
Предлага се в два варианта – с интегрирана мрежа 10х15 см и 10х23 см при по-големи дебелини на топлоизолационни плочи. Когато обръщането е с ъгъл под или над 90°, тогава се прилага Баумит Профил рол-ек, който се сгъва на всякакакъв ъгъл. Към тази група профили можем да добавим и Профил за външен ръб при промяна цвета на мазилката. Този профил набира популярност при изпълнителите на фасада, тъй като е изработен от доста масивен PVC, което дава възможност за обиране на неравности и гарантиране на перфектни прави линии особенно при смяна на цветове.
Дължината на профилите е 2,5 лм, опаковка 50 бр. в кашон = 125 лм
Съвременните топлоизолирани фасади се изпълняват от материали с различни линейни разширения – полистирен, PVC, дърво, алуминий и др. Ако връзките между тях не се поемат от някакъв буфер, ще доведат до възникване на пукнатини и разрушения впоследствие. За целта между дограмата и обръщането на страницата Баумит предлага завършващи профили. Те са самозалепващи се, с уплътнителна лента и стъклотекстилна мрежа за армирана шпакловка към страницата. Всички профили са снабдени с предпазна лайсна (самозалепваща се), върху която се закрепва защитно фолио. След полагане на крайното покритие лайсната се отчупва от профила и заедно с фолиото се отстранява. Така се получава чист завършек на фугата и дограмата без да е необходимо допълнително почистване. Портфолиото включва:
Баумит Профил за прозорци Класик 2,5 лм, мрежа 12,5 см, цвят бял и графитено сив, за прозорци до 2 м² и дебелина на ТИ до 10 см;
Дължина на профила 2,5 лм, 15 бр/кашон = 37,5 м
![]()
Баумит Профил за прозорци Стандарт 2,4 лм, мрежа 12,5 см, цвят бял за прозорци до 2 м² и дебелина на ТИ до 10 см;
Дължина 2,4 лм, 25 бр в кашон = 60 лм
![]()
Баумит Профил за прозорци професионален 2,4лм, мрежа 12,5 см, цвят бял и графитено сив (по поръчка), за прозорци до 15 м² и дебелина на топлоизолацияна до 30 см.
Дължина 2,4 лм, 25 бр в кашон = 60 лм
![]()

При съвременните фасади прозорците завършват с подпрозоречна дъска. В масовия случаи тя е от камък, PVC или алуминий. С течние на времето там също възникват фуги, които особено при високите сгради се виждат отчетливо. За елиминиране на тези фуги, Баумит предлага Профил завършващ към подпрозоречна дъска, който е бял, самозалепващ се, с мрежа 12,5 см за зашпакловане към фасадата и демпферираща лента 12х3 мм.
Дължина 2,5 лм, опаковка 20 бр/кашон = 50 лм

Всички еркерни ръбове, включително таванното обръщане към дограмата, трябва да се защитят от подлизване на вода.
За целта в тези зони се препоръчва монтаж на Профил водооткапващ, а не Профил за ъгли с мрежа. За дълги еркерни зони, в които ще се монтира, във всеки кашон има пликче с конектори, които допълнително способстват за перфектна линия по хоризонта. Перфектната визия се допълва със снадки за ъгли – вътрешени и външни. Геометрията на профила е създадена с два водещи ръба така, че първият води маламашката при армираната шпакловка, а вторият води при полагане на структураната мазилка.
Дължина на профила е 2 лм, опаковка 25 бр. в кашон=50 лм
На същия принцип е създаден и Профил цокълен универсален. Основното му предимство е, че не изисква предварителен монтаж и регулиране по хоризонта, както Профил цокълен алуминиев. Универсалният профил просто се напъхва между цокъла от XPS и фасадата от EPS, има водооткапващ ръб и интегрираната към него мрежа и само се зашпаклова към фасадата. Монтажът също е с два ръба – един за шпакловката и втори за мазилката.
Дължина 2,5 лм, опаковка 15 бр./кашон = 37,5 лм
Когато две сгради са строени по различно време или при дълги фасади – на секции или перпендикулярно между тях се монтират дилатационни профили.
![]()
Баумит
Профил за деформационни фуги V – образен се монтира при перпендикулярно разположени сгради. Профил за деформационни фуги Е-образен се монтира между дълги секцийни фасади.
Баумит разработи и серия чисто дизайнерски профили:

Профил завършващ пластмасов с мрежа. Предлага се с три вида кантове – 6 мм, 10 мм, 15 мм. Профилите се монтират върху основа (EPS или вата), върху която има изпълнена вече една ръка армирана шпакловка. Приложенията са безкрайно много. Тук ще споменем само една малка част от възможностите.
- Профил с кант 6 мм – отсичане на фасада в различни цветове. Рисуване на геометрични фигури. Завършване (гранична линия) между окачена фасада и контактна фасада и др.;
- Профил с кант 10 мм – може да служи като основна линия (подпирачка) за лепене на плочки по фасада. С допълнителна шпакловка между профилите се създава оптичен релеф. Служи също и като водеща линия срещу свличане при лепене на тежки фасадни профили и много др.;
- Профил с кант 15 мм може да служи като основна линия (подпирачка) за лепене на камък по фасада.
И трите профила са с дължина 2,5 лм, опаковка 20 бр. в кашон = 50 лм

Друг профил, който Баумит предлага е Профил шлицов с мрежа. Доста добре се приема от архитекти и инвеститори, защото дава особена специфика на фасадата – както в ретро стил, така и като съвременно решение. Поради засиления интерес към този профил се разработват съответно конектори – компонененти за готови детайли: конектор за права линия между два профила, вътрешен ъгъл, външен ъгъл, „Г“ снадка, „Т“ снадка, „Х“ снадка. Когато тези детайли станат реалност „рисуването“ по фасадата ще бъде като с детски конструктор. Профилът се произвежда от първичен PVC с UV защита. Въпреки това се препоръчва да се боядисва с Баумит ПураКолор.
Дължина на профила е 2,5 м, 12бр. в кашон = 30 лм.












