Масови протести в Испания срещу жилищната криза и растящите цени

г. Автор
протест

Десетки хиляди граждани в Испания излязоха на масови демонстрации с искане за по-достъпни жилища и спиране на спекулациите с имотите.

Според организаторите, над 150 000 души са се включили в шествието в Мадрид, съобщава The Guardian. Подобни протести са се провели и в около 40 други града из страната.

В Малага и други курортни региони по Коста дел Сол протестиращите скандираха срещу „рекета с жилищата“, който според тях е довел до рязко увеличение на цените и наемите на един от най-големите пазари на недвижими имоти в Европа.

Остра нужда от нови жилища

Според данни на Испанската централна банка, почти 40% от домакинствата, които живеят под наем, отделят 40% или повече от доходите си за жилище. За да се посрещне търсенето, страната има нужда от между 600 000 и 1 милион нови жилища през следващите четири години. Експерти посочват като основни причини за недостига растящия туризъм и увеличения приток на имигранти.

Краткосрочните наеми – сърцевината на проблема

Голяма част от собствениците на имоти в Испания предпочитат да ги отдават чрез платформи за краткосрочен наем като Airbnb, вместо да търсят дългосрочни наематели. Това явление е особено изразено в големите градове и туристическите райони. Средните наеми в страната са се удвоили през последното десетилетие, а цените на жилищата са нараснали с 44%, показват данни от портала за недвижими имоти Idealista.

Според синдикатите, които организират протестите, около 200 000 домакинства в момента харчат повече за жилище в сравнение с преди десет години. Жилищният въпрос се превръща в социален проблем номер едно в Испания, като съчетанието от спекулации и масовото използване на имоти за туристически цели създава сериозна криза.

Официални данни сочат, че в Мадрид има най-малко 15 000 незаконни туристически апартамента. В Барселона местната власт обяви, че няма да подновява 10 000 лиценза за краткосрочни наеми след 2028 г.




Посетете и харесайте страницата ни във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *