Над 75% от продадените жилища в Гърция са на повече от 20 години

г. Автор
Над 75% от продадените жилища в Гърция са на повече от 20 години
Недостигът на ново строителство в Гърция насочва купувачите към по-стари жилища, като над 75% от продадените имоти през 2025 г. са на възраст над 20 години

Гръцкият жилищен пазар продължава да изпитва сериозен недостиг на ново строителство, което принуждава голяма част от купувачите да се насочват към по-стари имоти. Данни на RE/MAX Greece показват, че през 2025 г. повече от три четвърти от продадените жилища в страната са били на възраст над 20 години.

Анализът е базиран на хиляди реализирани сделки чрез мрежата на компанията, която разполага с десетки офиси и над хиляда брокери в цялата страна.

Жилищните имоти формират близо 75% от всички сделки с недвижими имоти в Гърция през 2025 г. След тях се нареждат парцелите за строителство, земеделските земи и търговските площи.

Най-сериозен дял от покупките заемат именно по-старите жилища. Според данните 75,6% от продадените домове са построени преди повече от две десетилетия. За сравнение, новопостроените жилища на възраст до пет години представляват едва 12,3% от всички сделки.

Жилищата между шест и десет години практически отсъстват от пазара, а тези между 11 и 20 години формират сравнително ограничен дял от общите продажби.

Експертите определят ситуацията като структурен дисбаланс между търсенето и предлагането. Ограниченото строителство на нови жилищни сгради през последното десетилетие не успява да отговори на нарастващия интерес към жилищни имоти.

В резултат купувачите все по-често избират по-стари апартаменти и къщи, които впоследствие подлежат на обновяване и модернизация.

В същото време новите жилища остават предпочитан избор там, където са налични. Причината е, че предлагат по-висока енергийна ефективност, модерни технологии и по-добро съответствие със съвременните изисквания за комфорт и устойчиво обитаване.

В района на Атина жилищните имоти формират над 85% от всички сделки с недвижими имоти. Впечатление прави, че над 86% от продадените жилища в столицата са на възраст над 20 години, докато новопостроените домове заемат минимален дял от пазара.

В същото време се отчита увеличение на покупките на парцели и земеделски земи, което може да бъде сигнал за засилен интерес към бъдещи строителни инвестиции.

Подобна е картината и в Солун, където жилищните сделки представляват близо 90% от пазара. Там около 87% от продадените жилища също са построени преди повече от две десетилетия, а новите имоти формират едва 2% от всички продажби.

Нарастващото търсене на жилища, съчетано с ограничения брой нови проекти, продължава да оказва влияние върху пазара на недвижими имоти в Гърция. Анализаторите очакват интересът към новото строителство да остане висок, но за да бъде преодолян недостигът, ще са необходими значително повече инвестиции в жилищно строителство през следващите години.

Паралелно с това се увеличава интересът към парцели за застрояване, което може да стимулира бъдещи проекти и постепенно да подобри баланса между търсенето и предлагането на жилища.




Посетете и харесайте страницата ни във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *