Седем обекта от образователната инфраструктура, които трябваше да реализират в Пловдив, бяха замразени, поради високите цени на строителните материали.
Финансирането на обектите се осъществява от Министреството на образованието и науката, но след драстичното поскъпване се оказа, че предвидени средства по предварително сключените договори, са недостатъчни за завършването им.
Зам.-кметът по строителството на община Пловдив – Пламен Райчев обясни, че за да може общината да дофинансира със свои средства предвидените проекти, трябва да бъде променен Законът за обществените поръчки. За ситуацията, в която попада община Пловдив, а и не само, е уведомено и Националното сдружение на общините, тъй като проблемът се разраства в национален мащаб.
В Пловдив, с финансови средства от МОН, трябва да бъдат изградени две училища и пет детски градини на стойност 18 милиона лева. Дофинансирането, което е необходимо е около 20-30 процента, т.е. още около 6 милиона лева. Някои от учебните заведения в момента са на етап проект, но все още никой от обектите не е започнат. Общината води преговори със спечелилия поръчката за детска градина в „Тракия“ и се очаква работата да започне след седмица.
Изпълнителите на останалите обекти настояват за 30% корекция на цените нагоре.
Поради тази причина строителството се бави, тъй като изчисленията на фирмите показват, че заложената сума няма да бъде достатъчна за приключване на проектите.
Кметът на община Пловдив – Здравко Димитров сподели, че освен седемта обекта от образователната структура, които се бавят, имат проблеми и със санирането на пет блока по Оперативна програма „Региони в растеж“, тъй като фирмите, избрани за изпълнител се отказват и общината се оказва принудена да обяви нова обществена поръчка с 20% по-висока цена.