Нови опити за по-чисто производство на бетон

г. Автор
бетон

На прага сме на нова вълна в строителството. Бил Гейтс, Джеф Безос и бившият баскетболист от „Лос Анджелис Лейкърс“ – Рик Фокс правят опити да създадат по-зелен и природосъобразен един от строителните материали, който е сред най-големите замърсители, а именно бетонът.

Данни сочат, че бетонът възпроивежда над 7% от световните глобални емисии, което почти толкова колкото общите емисии, които произвежда Индия. Кой е „виновникът“? Лепилото, което слепва пясъка и чакъла, за да се произведе бетон, основният строителен материал за строителството на пътища, мостове и сгради.

Бетонът е един от най-използваните материали в света, поради няколко причини: защото е евтин, сравнително лесен за произвеждане, огнеустойчив и изключително здрав. Но освен това, бетонът е много мръсен.

За да произведеш бетон се нагрява варовик и глина с температура до 1482 градуса по Целзий. Процесът се осъществява в огромни пещи. След процеса по нагряване се получават гранули, които след това се превръщат в прах и се смесват с другите материали. Именно при загряването на варовика се отделят огромни количества въглероден диоксид, а за загряването се използват изкопаеми горива-замърсители – въглища и газ.

Стартъп компанията на трикратния шампион от NBA – Рик Фокс развива нови технологии, чрез които за производството на така ценния бетон да се отделят по-малко въглеродни емисии. Неговата идея е подкрепена и от Гейтс и Безос, които инветират също милиони долари в тази мисия за „зелен“ бетон.

Правителството на САЩ също не е безучастно към този процес. От бюджета се отделят милиарди долари за декарбонизиране на материали като цимента. Местните регулатори също насърчават новите технологии чрез приемане на закон за намаляване на емисиите от цимент и въвеждане на правила, които ги ограничават.

До момента са правени и други опити за по-чисто производство на бетон, което да не замърсява толкова, като производство на цимент от скали и използването на пепел от въглища от сметища и вулканична пепел.




Посетете и харесайте страницата ни във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *