От 1 януари 2024г . влизат в сила промени, заложени в Наредбата за техническите изисквания към енергийните характеристики на сгради.
Според промените, всички строителни проекти за блокове, кооперации, жилищни комплекси, училища, болници, търговски центрове и др. трябва да бъдат с нулева консумация на енергия, произведена от възобновяеми източници.
Експерти, изготвили промените, насочват вниманието към спазване на изискванията чрез термопомпи, слънчеви колектори и други подобни системи за отопление или охлаждане.
Строителите в градовете или районите, които имат централизирано топлоснабдяване и/или газификация могат да преценят дали да използват индивидуални технологии, за да спазват наредбата или общите сградни инсталации за отопление и охлаждане, които са присъединени централно.
През 2022 г. според Проект на Наредбата за изменение и допълнение на Наредбата за техническите изисквания към енергийните характеристики облекчи прилагането на новото изискване. Но тогава се даде възможност прилагането на алтернативен метод при проектирането на сгради в градове с централизирано топло – и газоснабдяване.
Условието тогава бе да се присъединят към топлоелектрическите централи с високоефективно производство на енергия. По този начин вместо да се търсят индивидуални начини за отопление и охлаждане с възобновяема енергия, се допуска проектиране и изграждане на сградата, присъединена към централните системи с ползване на поне 50% отпадна топлина, 75% топлинна енергия от комбинирано производство на енергия или 50% от съчетание на такава енергия и топлина.
Очаква се до края на 2027 г. новите сгради да разчитат на високоефективни ТЕЦ-ове, на енергия от възобновяеми източници, като тя трябва да бъде с дял поне 15% от потребната енергия за отопление, охлаждане или вентилация.
Снимка: freepic.com