Стремеж към развитие, иновативност и отговорност към природата
Керамичното производство е първото овладяно от човека химично производство. Керамиката е първият изкуствен материал в историята на човечеството. Смята се, че е възникнала преди повече от 40 000 години. България има своите традиции в този занаят. Например в южната част на София (Сердика) при старите тухларни фабрики е имало голямо производство на строителна керамика – тухли, керемиди, водопроводни тръби. От тухли са били изградени крепостните стени с дебелина 2,2 метра и високи по 8 метра. Пример за изградени с керамика и традиционни за България са базиликата „Св.София“ и ротондата „Св.Георги“. Градоустройството през целия период на Българската държавност е съпътствано от керамиката в почти всеки неин аспект, както строителна, така и художествена. Има известен период, в който намаляват мащабите на организираното керамично производство и това е през османското владичество. След освобождението поради ясната необходимост от строителна керамика биват организирани тухларни и малки предприятия със занаятчийски характер. Първата истинска фабрика е основана през 1894 година, като в нея са произвеждани каменинови тръби ползвани за изграждането на канализацията на София, както и на други градове. Реалната индустриализация на керамичното производство се осъществява след 1950 година. По това време в страната е имало около 90 сезонни предприятия за тухли. През 1966-1969 година в България се изграждат заводи от най-модерен тип с вносно оборудване. По това време в България са били едни от най-модерните заводи в цяла Европа. През 70-те години на миналия век в България се популяризира изграждането на жилища с бетонови панели и поради това керамиката въпреки своите предимства минава на заден план в държавната сградна политика. През 1968 година е изграден първия цех за производство на тухли и керемиди в землището на село Мирково. След „промените“ през 1993 година Керамичен завод Мирково е придобит от фирма „Пролайф Технолоджи“ (Технологии за живота). Така заводът в Мирково става първия частен завод след промените.
Към настоящия момент на ниво средно образование специалност „Керамика“ се изучава единствено в град Троян. Районът е богат на находища за глина.
Въпреки, че се осъществява в сравнително малко предприятия, днес строителната керамика бележи своя възход. През последните 30 година основни заводи реализираха инвестиции в автоматизацията и в подобряване на процесите като по този начин подобриха многократно качеството, увеличиха капацитета си, както и асортимента си, според най-съвременните тенденции.
От суровата глина до крайния продукт
Интересното при производството на строителна керамика е, че дори добива на основната суровина – глината се смята за част от целия технологичен процес. Той е разделен на няколко етапа, като всеки един от тях е изключително важен за качеството на готовото изделие. След добива следва депониране на добитата глина по определен способ. Следва дозиране на глината и другите добавки. После се извършва глино-преработка, формоване, сушене и изпичане на изделията.
Съвременното производство в Керамичен завод Мирково разполага с най-съвременните производствени технологии и автоматизация, съобразени с настоящите изисквания за устойчивост, сигурност, здравина. Всички подобрения и нововъведения, реализирани през 30-годишната ни история, са съобразени с опазване на околната среда и съвременните тенденции за кръгова икономика.
Удовлетворяване на изисквания на клиента и развитието на пазарния сегмент в производството на керамични строителни продукти създават предпоставка за още по-голямо подобряване на керамичния продукт и цялостната услуга по реализацията на продукцията.
Дългогодишният опит и усилията на експерти за подобряване, надграждане и модернизиране на производствения процес в Керамичен завод Мирково го нареждат сред първенците за производство на керамични изделия в България и чужбина.
Нововъведенията и подобренията на технологичния процес са стъпка към постигане на амбициозните цели на компанията да отговори на пазарните нужди и изискванията за високо качество.
Въпреки нарастващото търсене на висококачествени керамични изделия у нас през последните 10 години, заводите в България в момента са под 7. Икономическата криза, високите изисквания и трудоемкият процес, свързан с качествени суровини, високотехнологично производство и тясно специализиран персонал, наложи затварянето на над 45 завода за производство на керамика.
От друга страна свиването на конкуренцията, значително повлия положително върху заводите, които продължиха своята работа, сред които и Керамичен завод Мирково. Бе създадена нова технологична линия за производство с възможност да произвежда много повече изделия от съвременен тип и с много по-високо качество.
Към настоящия момент „тухлата“ или керамичните блокове за зидария, какъвто е съвременният термин, е предпочитан градивен елемент, благодарение на съчетанието на редица ценни качества. Те са висока механична якост, ниска топлопроводимост, ниско обемно тегло, ниска равновесна влажност и др. Тя се е наложила като основен градивен материал във всички европейски страни и у нас постепенно заслужено пое водеща роля в строителството и в частност основно в жилищното. Керамичните изделия не ръждясват и не се окисляват като металните изделия, не гори като дървото, не бива атакувано от микроорганизми, поради което се счита за вечен строителен материал.
Историята на керамиката в България показва, че в сравнение с недалечното минало, когато традиционната четворка(3,85НФ) е заемала 90% дял в строителството, сега съотношението на четворката с другите формати е 50 на 50. Тенденцията е голямо форматните изделия да увеличат своя пазарен дял. Разбира се, при по-големите проекти, които изискват изграждането на големи площи, се използват големите блокове.
Големите блокове, които са традиционни, се използват и в по-малките населени места, където трудно се доверяват на новото и непознатото за тях.
Бъдещето пред производителите на керамични изделия се очертава благоприятно! Сградният фонд е доста остарял, който неминуемо ще бъде подменен.
Керамичен завод Мирково има капацитета, технологията, оборудването и екипа, с който да отговори на тенденциите в бранша и новия тип пазар и клиенти, които са информирани, мислещи и знаещи.